Statut

STATUT
POLSKIEGO STOWARZYSZENIA OSÓB CHORYCH NA LAM


ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

§ 1

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę: „Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na LAM”, w dalszych postanowieniach statutu zwane Stowarzyszeniem. Stowarzyszenie może używać skróconej nazwy „Stowarzyszenie Chorych na LAM”.
  2. Stowarzyszenie działa na postawie obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. z 1989, Nr 20, poz. 104 z poz. zmianami).

 

§ 2

  1. Siedzibą Stowarzyszenia jest m.st. Warszawa.
  2. Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla realizacji celów statutowych, o których mowa w § 5, Stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.

 

§ 3

  1. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieoznaczony. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
  2. Stowarzyszenie jest organizacją zrzeszającą:
    a) Osoby chore na LAM (limfangioleiomiomatozę),
    b) Członków rodzin osób chorych na LAM,
    c) Osoby uznające cele i zasady działania Stowarzyszenia,
    d) Osoby pracujące na rzecz chorych na LAM,
    e) Osoby w wieku do 16 lat mogą za zgodą swoich przedstawicieli ustawowych należeć do Stowarzyszenia, jednakże osoby te nie mają czynnego i biernego prawa wyborczego ani prawa udziału w głosowaniu na Walnych Zebraniach Członków.
  3. Stowarzyszenie może współdziałać i należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.

 

§ 4

  1. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.
  2. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej jego członków. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
  3. Do realizacji swoich celów statutowych, określonych w § 5 Stowarzyszenie może korzystać z wolontariatu.
  4. Stowarzyszenie może podjąć działania w celu uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późniejszymi zmianami).

 

ROZDZIAŁ II
CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA


§ 5

Celem Stowarzyszenia jest:

  1. Poprawa sytuacji ekonomicznej, socjalnej, zdrowotnej i prawnej osób chorych na LAM, jak również uczestniczenie w realizacji zadań publicznych, w szczególności w zakresie:
    a) Ochrony i promocji zdrowia,
    b) Edukacji społeczeństwa na temat LAM,
    c) Działalności charytatywnej,
    d) Zjednoczenia i integracji osób chorych na LAM,
    e) Ochrony praw zrzeszonych w nim członków.
  2. Wypracowanie najlepszego i optymalnego modelu lecznictwa LAM, poziomu dostępności do świadczeń zdrowotnych oraz leków, w tym dążenie do refundacji ich cen.
  3. Pomoc i wsparcie osób chorych na LAM w zakresie kompleksowej diagnostyki, rehabilitacji oraz leczeniu.
  4. Popularyzowanie problemu choroby LAM wśród całego społeczeństwa.
  5. Wspieranie i promowanie nowoczesnych metod leczenia.
  6. Współpraca z innymi stowarzyszeniami i organizacjami realizującymi podobne cele statutowe.
  7. Wspieranie i rozwój krajowej oraz międzynarodowej wymiany poglądów w sprawach będących obszarem działań Stowarzyszenia.

 

§ 6

  1. Stowarzyszenie realizuje swoje cele samodzielnie lub wraz z innymi organizacjami krajowymi lub międzynarodowymi poprzez:
  2. Pozyskiwanie środków finansowych, środków rzeczowych, funduszy, dotacji, grantów.
  3. Udzielanie pomocy finansowej, rzeczowej i informacyjnej ukierunkowanej na osobą chorą na LAM.
  4. Współpracę z ośrodkami badawczymi prowadzącymi badania w zakresie LAM oraz podobnymi instytucjami naukowymi i terapeutycznymi, działającymi w kraju jak i poza jego granicami.
  5. Inicjowanie i współuczestniczenie w dostępnych prowadzonych badaniach naukowych w kraju jak i poza jego granicami, w tym przeznaczanie pozyskanych środków finansowych na najnowsze osiągnięcia medycyny w zakresie szeroko rozumianego lecznictwa LAM.
  6. Udział w spotkaniach, kongresach, konferencjach, sympozjach, posiedzeniach, zjazdach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
  7. Organizację i realizację szkoleń, kongresów, konferencji, sympozjów, posiedzeń i zjazdów.
  8. Wydawanie własnych publikacji, informatorów, broszur, poradników dotyczących choroby.
  9. Wykorzystanie środków masowego przekazu w szerzeniu wiedzy na temat LAM.
  10. Podejmowanie tematyki opieki i szeroko rozumianego lecznictwa LAM z organami władzy, właściwymi ministerstwami, Narodowym Funduszem Zdrowia a także innymi urzędami państwowymi, organami, instytucjami oraz lokalnymi organami administracji państwowej i samorządowej.
  11. Podejmowanie i popieranie inicjatyw społecznych zgodnie z celami statutowymi Stowarzyszenia.

 

ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE – PRAWA I OBOWIĄZKI

 

§ 7

  1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
  2. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
  3. Członkami Stowarzyszenia mogą być również cudzoziemcy, w tym cudzoziemcy niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej.

 

§ 8

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:

a) członków zwyczajnych,
b) członków wspierających,
c) członków honorowych.

 

§ 9

  1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która złoży pisemną deklarację członkowską i będzie przestrzegała postanowień Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
  2. Członkiem zwyczajnym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji członkowskiej na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia podjętej zwykłą większością głosów w terminie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia deklaracji.
  3. Członkowie zwyczajni mają prawo:
    a) biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
    b) uczestniczenia z głosem stanowiącym w Walnym Zebraniu Członków,
    c) korzystania z dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
    d) udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie, oraz innych formach działania służących realizacji celów statutowych,
    e) zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
  4. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
    a) brania udziału w działalności Stowarzyszenia i w realizacji jego celów,
    b) przestrzegania statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
    c) regularnego opłacania składek.

 

§ 10

  1. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
  2. Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji członkowskiej na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia podjętej zwykłą większością głosów w terminie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia deklaracji.
  3. Członkowie wspierający nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym mogą zgłaszać wnioski i postulaty dotyczące podejmowanych przez Stowarzyszenie zadań.
  4. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.

 

§ 11

  1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia oraz działalność leczniczą i naukową związaną z LAM.
  2. Członkiem honorowym staje się na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia podjętej większością głosów, na wniosek co najmniej 5 członków Stowarzyszenia.
  3. Członkowie honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
  4. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.

 

§ 12

  1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
    a) dobrowolnej, pisemnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia złożonej Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu wszelkich zobowiązań odnośnie Stowarzyszenia;
    b) wykluczenia przez Zarząd:
    - z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający dwanaście miesięcy,
    - z powodu rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Stowarzyszenia, działanie na szkodę Stowarzyszenia,
    - utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
    c) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego;
    d) likwidacji Stowarzyszenia.
  2. Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa w Stowarzyszeniu przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.

 

ROZDZIAŁ IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA

 

§ 13

Władzami Stowarzyszenia są:

a) Walne Zebranie Członków,
b) Zarząd,
c) Komisja Rewizyjna.

 

§ 14

  1. Władze Stowarzyszenia wybierane są przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów. Walne Zebranie Członków może zdecydować o przeprowadzeniu głosowania tajnego.
  2. W razie, gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostaliczłonkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W trybie tym można powołać nie więcej niż połowę składu organu.

 

§ 15

  1. Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych członków, chyba że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.
  2. Uchwały Zarządu i Komisji Rewizyjnej zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.

 

§ 16

Kadencja wszystkich wybieralnych władz Stowarzyszenia jest wspólna i trwa 3 lata.

 

Walne Zebranie Członków

 

§ 17

  1. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
  2. Walne Zebranie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne.
  3. Zwyczajne Walne Zebrania zwołuje Zarząd raz w roku jako sprawozdawcze, i co 3 lata, jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając pisemnie członków o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków. Dopuszcza się formę zwołania Walnego Zebrania Członków drogą elektroniczną z zastrzeżeniem, że członek Stowarzyszenia podał Zarządowi adres e-mail i wyraził na piśmie zgodę na taką formę zawiadomienia. W przypadku braku kworum Zarząd zwołuje Walne Zebranie Członków w drugim terminie, nie później niż 30 minut po pierwszym terminie.
  4. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd:
    a) z własnej inicjatywy,
    b) na żądanie członków Komisji Rewizyjnej,
    c) na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
  5. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków powinno zostać zwołane w terminie 2 miesięcy od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
  6. Walnym Zebraniem Członków kieruje Przewodniczący Walnego Zebrania Członków, wybierany każdorazowo w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością obecnych członków Stowarzyszenia. Przewodniczący nie może wchodzić w skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  7. W przypadku równego rozłożenia głosów w trakcie głosowania, decyduje głos Przewodniczącego Walnego Zebrania Członków.

 

§ 18

Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:

a) określenie kierunków i programu działania Stowarzyszenia,
b) uchwalanie statutu i jego zmian,
c) wybór i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia,
d) wybór Prezesa Zarządu,
e) wybór Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,
f) udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
g) rozpatrywanie i zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego, po uzyskaniu opinii Komisji Rewizyjnej,
h) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
i) podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
j) rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze.
k) Podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.

 

Zarząd

 

§ 19

  1. Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, a także reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
  2. Zarząd składa się z 3 do 5 członków. Prezesa Zarządu wybiera Walne Zebranie Członków.
  3. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb i są protokołowane.
  4. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.

 

§ 20

Do kompetencji Zarządu należy:

a) kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
b) realizowanie uchwał Walnego Zebrania Członków,
c) zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
d) planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej,
e) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
f) podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania i wykluczania członków Stowarzyszenia,|
g) zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
h) przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego Stowarzyszenia,
i) przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności Stowarzyszenia,
j) podejmowanie uchwał o przystąpieniu Stowarzyszenia do innych organizacji krajowych i międzynarodowych,
k) ustalanie wysokości składek członkowskich.

 

Komisja Rewizyjna

 

§ 21

  1. Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
  2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 do 5 członków. Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybiera Walne Zebranie Członków.
  3. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu Stowarzyszenia ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku powinowactwa, pokrewieństwa lub podległości służbowej. Nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe.
  4. Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący.

 

§ 22

Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

a) kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia,
b) występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli oraz zaleceniami pokontrolnymi,
c) ocena pracy Zarządu, w tym corocznych sprawozdań i bilansu,
d) składanie Walnemu Zebraniu Członków opinii co do rocznego sprawozdania finansowego Stowarzyszenia,
e) kierowanie wniosków do Walnego Zebrania Członków o udzielanie absolutorium Zarządowi,
f) wnioskowanie o odwołanie całego Zarządu w razie jego bezczynności lub bezczynnego członka Zarządu,
g) wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.
h) zwoływanie Walnego Zebrania Członków w razie niezwołania Walnego Zebrania Członków przez Zarząd w określnym terminie.

 

ROZDZIAŁ V
MAJĄTEK I GOSPODARKA FINANSOWA

 

§ 23

  1. Źródłami majątku Stowarzyszenia są:
    a) składki członkowskie,
    b) darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej, zbiórki publicznej,
    c) dotacje, subwencje, granty,
    d) dochody z majątku Stowarzyszenia,
    e) uzyskane środki pozabudżetowe z kraju i zagranicy.
  2. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  3. Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
  4. Zabronione jest:
    a) udzielanie pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
    b) przekazywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
    c) wykorzystywanie majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osoby bliskie na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego Stowarzyszenia,
    d) kupowanie towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

 

Sposób reprezentacji

 

§ 24

Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych, zawierania umów i udzielania pełnomocnictw uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie.

 

ROZDZIAŁ VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§ 25

Uchwałę w sprawie zmiany statutu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów, bez względu na ilość obecnych członków.

 

§ 26

Uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów, bez względu na ilość obecnych członków.

Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.

 

§ 27

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem stosuje się odpowiednio przepisy Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o Stowarzyszeniach. (Dz. U. Nr 20, poz. 104 z późniejszymi zmianami) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późniejszymi zmianami).

 

NazwaDataRozmiar
statut_polskie_stowarzyszenie_chorych_na_lam_krs.pdf

Statut Polskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na LAM

2025-01-19 14:44180.51 KB
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright © 2020 | LAM POLSKA | Projekt i realizacja: AKME | REGULAMIN SERWISU | POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Script logo